6 479

Ośrodków

273 432

Opinii

213 775

Zaufanych Opinii

8 236

Kuponów rabatowych

Prawo jazdy Lublin

Wyszukaj i zarezerwuj kurs w mieście

Lublin

Znajdź kurs i zarezerwuj

kurs kat. B już od 2900zł

OSK CHAMPION

Sprawdź i zarezerwuj

Ranking szkół jazdy w Lublinie(53)

Więcej filtrów kursów
19 opinii
bardzo dobry
(ocena z dnia 23.03.2025)
Świetna szkoła nauczą każdego w bardzo dobrej atmosferze nawet osoby które wcześniej nie miały żadnej styczności ani wiedzy o motoryzacji i co jak w pojazdach robić. Wszystko ćwiczone aż do skutku pamiętając o błędach z wcześniejszych jazd i zwracając na nie szczególną uwagę.
Egzamin na prawo jazdy zdany za 1 razem
bardzo dobry
(ocena z dnia 10.02.2025)
Z całego serca polecam szkołę nauki jazdy "Władcy Dróg "! Trafiłam tutaj z polecenia na godziny doszkalające. Jazdy z Pawłem to czysta przyjemność. Instruktor z powołania , bardzo sympatyczny,sumienny i rzeczowy człowiek. Umiący w prosty i klarowny sposób przekazać wszystko co trzeba wiedzieć o jeżdżeniu samochodem. Wspaniały instruktor. Mało tego ,to wszystko zostaje w głowie.Jego cenne wskazówki bardzo mi się przydały podczas zdawania egzaminu. Wynik pozytywny!!! Również Pan w biurze bardzo równy Gość. Super atmosfera i taka naturalna . Bardzo polecam ten Ostodek! Chcesz umieć jeździć- to tylko Wladcy !!! Dziękuję jeszcze raz ????
bardzo dobry
(ocena z dnia 01.01.2024)
Bardzo fajna szkoła, która dobrze przygotuje kursanta pod egzamin i ogólnie jazdę samochodem w przyszłości. Super podejście do klienta i miła atmosfera tworzona zarówno przez Panów instruktorów jak i całą resztę
Egzamin na prawo jazdy zdany za 1 razem
bardzo dobry
(ocena z dnia 19.08.2023)
Polecam, dużo praktycznych umiejętności ćwiczonych do skutku. Zdane za pierwszym bezbłędnie, a zawsze myślałam, że prawko to nie dla mnie. Ja przyszłam z polecenia koleżanki i sama polecę innym. Duża elastyczność w doborze godzin, dlatego super szkoła dla zajętych pracujących. Jeździsz z więcej niż jednym instruktorem, co bardzo pomaga potem wsiąść do samochodu z egzaminatorem.
Egzamin na prawo jazdy zdany za 1 razem
bardzo dobry
(ocena z dnia 23.06.2023)
Profesjonalni instruktorzy, fajne podejście, szkoła bardzo dobrze przygotowuje do egzaminu
21

Nałęczowska 30 lok. 32 20-701 Lublin

Ceny i terminy Najbliższy kurs:

Codziennie

Szkolimy w kategoriach:

17 opinii
bardzo dobry
(ocena z dnia 16.01.2025)
Bardzo dobra szkoła jazdy zadałem teorie i praktykę za pierwszym razem bardzo gorąco polecam każdemu ta szkole.
Egzamin na prawo jazdy zdany za 1 razem
bardzo dobry
(ocena z dnia 07.05.2024)
Z całego serca polecam tą szkołę ja robiłem na KAT.A.Nauczyli mnie doskonale oczywiście egzamin zdany za pierwszym razem,instruktor cierpliwy i doskonale wszystko na spokojnie tłumaczył,udzielał odpowiedzi na każde pytanie...Z czystym sumieniem mogę powiedzieć że to jedna z najlepszych szkół nauki jazdy.Jeszcze raz POLECAM.A zwłaszcza instruktora Marcina...Dziękuję i pozdrawiam.
Egzamin na prawo jazdy zdany za 1 razem
bardzo dobry
(ocena z dnia 06.10.2023)
Polecam szkołę jazdy AURA w Lublinie. Super atmosfera, dobra organizacja, co było dla mnie ważne, ponieważ zależało mi na ułożeniu i dostosowaniu grafiku jazd do moich potrzeb. Z ewentualną zmianą terminu też nie było problemu. Zawsze szybko i sprawnie wszystko można było ustalić i załatwić, o wszystko zapytać i co ważne zawsze sms przypominający o jazdach. Dla zabieganych i zapracowanych osób idealnie. Pozdrowienia dla instruktorów za wyrozumiałość i cierpliwość. Egzamin teoretyczny i praktyczny w WORD zdany za pierwszym razem.
Egzamin na prawo jazdy zdany za 1 razem
bardzo dobry
(ocena z dnia 09.08.2022)
Super szkoła,profesjonalne podejście do kursanta,instruktorzy bardzo mili i życzliwi,dobrze przygotowują do egzaminu.
Egzamin na prawo jazdy zdany za 1 razem
bardzo dobry
(ocena z dnia 07.12.2021)
Super podejście do kursanta, a profesjonalizm, cierpliwość i dostępność zasługują na wiecej niż 5 gwiazdek???? polecam z czystym sumieniem????
Egzamin na prawo jazdy zdany za 2 razem
22
AURA WYŻSZA SZKOŁA JAZDY

Aleje Racławickie 5 20-059 Lublin

Ceny i terminy Najbliższy kurs:

Codziennie

Szkolimy w kategoriach: A, A1, B, A2, A po A2, A po A1, A+B, A2+B, A2 po A1, AM, B po B1, B78

7 opinii
bardzo słaby
(ocena z dnia 19.08.2021)
Polecam szkołę osobom, którzy mają dużo czasu i pieniędzy. Wykłady trwają 2 miesiące z braku chętnych (bo jak dużo chętnych to potrafią nie kończąc wykładów dopuścić do jazd) blokowanie zapisów na egzamin do ostatniej godziny jazdy. Miałam to szczęście że im się nie spieszylo, mój kurs w tej szkole zajął 5 miesięcy. Gdybym miała ponownie wybierać szkołę to napewno nie tutaj. Jedyny plus to samochody zadbane i super sie nimi jeździ. Szkoła dla tych, którzy mieli styczność z samochodem, bo uczyć to oni nie bardzo potrafią. Więcej nauczyłam się sama oglądając filmy z nauki jazdy. Jak to powiedział moj nowy instruktor w innej szkole, testów sama sie nauczyłam i zdałam z maksymalną liczba punktów a praktyki nie miał kto nauczyć i widzi duże braki z 8 czy 9 godziny. Już nie wspomnę o zachowaniu instruktorów i o tym co mówią do kursantek prywatnie . Obrzydliwe! Mój błąd że tam tak długo tkwiłam i dokupowałam godziny bez końca, dopiero drugi niezdany egzamin otworzył mi oczy i ucieklam stamtąd.
Egzamin na prawo jazdy zdany za 5 razem
bardzo dobry
(ocena z dnia 01.06.2019)
Serdeczne podziękowania dla Pana Zdzisława Kalamon! Wspaniały człowiek, ciepły, zaangażowany, dokładny. Dzięki niemu egzamin zdany za 1 razem. Jeśli ktoś szuka instruktora z prawdziwego zdarzenia to tylko Pan Kalamon! To instruktor z powołania!
bardzo dobry
(ocena z dnia 25.09.2018)
Z całego serca polecam PZM, a w szczególności p.Pułę. Wspaniały człowiek, z którym jazdy były dla mnie samą przyjemnością. Energiczny, wymagający, cierpliwy, a zarazem z ogromnym poczuciem humoru. Widać, że szkolenie to jego pasja.
Egzamin na prawo jazdy zdany za 2 razem
bardzo dobry
(ocena z dnia 29.04.2018)
Polecam Osk Pzm ☺ a szczególnie instruktora Pana Bartka bardzo dobrze uczy i wszystko tłumaczy ☺
Egzamin na prawo jazdy zdany za 1 razem
bardzo dobry
(ocena z dnia 19.01.2016)
Polecam, tam pracują naprawdę mili ludzie, doskonale nauczyli mnie jeździć. Elastyczne godziny, idzie się dogadać. Moim instruktorem był pan Wasąg, miły, rzeczowy człowiek, nie dość że nauczy to i jeszcze pogada, spoko, luz :)
Egzamin na prawo jazdy zdany za 2 razem
23

Prusa 8 20-064 Lublin

Ceny i terminy Najbliższy kurs:

Codziennie

Szkolimy w kategoriach:

7 opinii
bardzo dobry
(ocena z dnia 30.08.2023)
Cały kurs praktyczny prowadzony przez Pana Marka. Serdecznie polecam. Bardzo dobre przygotowanie do egazminu państwowego. Podczas kursu wprowadzanie wielu dodatkowych elementów, które może na egzaminie nie są aż tak istotne, ale w codziennej jeździe bardzo mogą się przydać. Także prawdziwa nauka jazdy, a nie tylko nauka zdania egazminu. Punktualne godziny zaplanowanych jazd. Duży plus za różnorodność motocykli - pierwsze jazdy Honda 125, potem Suzuki Gloudius 650 i docelowy motocykl Suzuki SV 650 - identyczny jak na egzaminie państwowym w WORD. Bardzo dobre doświadczenie pozwalające poznać różnice w jeździe na różnych maszynach.
Egzamin na prawo jazdy zdany za 1 razem
bardzo dobry
(ocena z dnia 31.03.2023)
Ośrodek super! Bardzo dziękuję całemu zespołowi za wkład i pomoc w zdaniu przeze mnie egzaminu, co miałam wrażenie graniczyło w cudem! Po dwóch innych ośrodkach mam porównanie. Szkoda że trafiłam do Was dopiero na jazdy doszkalające. Co najlepsze, każdy z instruktorów wybitny! Każdy uczy na swój sposób, ale każdy tak samo cierpliwy i rzeczowy. Specjalne wyróżnienie dla Pana Marka! Gratuluję! Zachęcam i polecam każdemu! Dziękuję Wam jeszcze raz ekipo Luzu !
bardzo dobry
(ocena z dnia 31.03.2023)
Miła atmosfera zarówno na wykładach, w ośrodku i w samochodzie. Mialam okazję jezdzic zarówno z panem Łukaszem jak i panią anią i obydwoje z instruktorów dobrze wytłumaczyli, bez stresu. Dobrze przygotowana zdałam egzaminy za pierwszym razem. Kontakt z ośrodkiem równie dobry jak i szybkie terminy, bardzo polecam
Egzamin na prawo jazdy zdany za 1 razem
bardzo dobry
(ocena z dnia 31.03.2023)
Super! Nauka w tej szkole to czysta przyjemnosc! Polecam!
Egzamin na prawo jazdy zdany za 1 razem
bardzo dobry
(ocena z dnia 29.06.2021)
Dzisiaj zdałem egzamin wewnętrzny w tej szkole, cieszę się że mogłem się tu uczyć jeździć, ale po kolei. Serdecznie NIE POLECAM instruktorki Ani. Arogancka postawa wobec kursanta, przy 6 godzinie uważa że kursant powinien wszystko umieć, gdy coś nie wychodzi 10 razy podnosi głos i używa wulgaryzmów zamiast wytłumaczyć.. W samochodzie panuje napięta atmosfera która nie sprzyja nauce. Dodatkowo instruktorka załatwia własne prywatne sprawy podczas jazd, rozmawiając przez telefon co przy kursancie który w jej mniemaniu nic nie umie jest niedopuszczalne.Ponadto ta instruktorka ma dosyć ciężką nogę, nie pozwoli popełnić błędu, tylko od razu depcze w hamulec, narzekając że wszystko robimy źle. No i na koniec na 6 godzinie jazd zadaje pytanie dlaczego nie czytasz znaków, ciągle Ci je trzeba powtarzać, a sama nieproszona nie pozwoli samodzielnie myśleć. Omijać szerokim łukiem tą kobietę. Szkoda czasu i pieniędzy. Po 6 godzinie zmieniłem instruktora na Pana Łukasza. To była najlepsza decyzja w moim życiu. Na pierwszej jeździe z nim, a 7 ogólnie po kolei wytłumaczył mi wszystko po kolei od PODSTAW, czego Pani Ania nie raczyła zrobić w sposób cierpliwy i spokojny. Pan Łukasz zawsze uśmiechnięty, zawsze można porozmawiać, ale przede wszystkim zawsze rzeczowo i spokojnie omawia błędy, zawsze znajdzie czas na powtórzenie danego manewru i zawsze spokojnie wyjaśni co powinno zrobić się jeszcze by dopracować jazdę do perfekcji. Temu instruktorowi zależy na kursancie i biorąc u niego jazdy na pewno zdacie egzamin! Nauczyłem się jeździć w 24 godziny, polecam serdecznie ❤️ Cały ośrodek jak najbardziej na plus, wykłady prowadzone przez Pana Marka bardzo praktyczne i rzeczowe, Pani w biurze też bardzo miła, zapisujcie się śmiało!
24

Szkolna 9/15 20-124 Lublin

Ceny i terminy Najbliższy kurs:

Codziennie

Szkolimy w kategoriach:

4 opinie
bardzo dobry
(ocena z dnia 10.06.2014)
Zajęcia teoretyczne prowadzone przez p. Marcina są bardzo ciekawe i interesujące nawet dla tych , którzy twierdzą że"wszystko wiedzą". Atmosfera bardzo miła i przyjazna.. POLECAM INSTRUKTORA MARLA KOSTKOWSKIEGO ! GWARANCJA ZDANIA EGZAMINU ZA PIERWSZYM RAZEM.!- PROFESJONALISTA W SWOJEJ PRACY. Wymagający, cierpliwy i bardzo miły, uśmiechnięty:) tzw. INSTRUKTOR Z POWOŁANIA! POZDRAWIAM i życzę każdemu takiego "nauczyciela" jazdy:)
Egzamin na prawo jazdy zdany za 1 razem
bardzo dobry
(ocena z dnia 13.07.2013)
polecam super szkoła :)
bardzo dobry
(ocena z dnia 13.04.2013)
super. polecam Mareka Kostkowskiego :)
Egzamin na prawo jazdy zdany za 1 razem
dobry
(ocena z dnia 28.06.2012)
Ok lokalizacja trochę nie najlepsza
Egzamin na prawo jazdy zdany za 1 razem
25

Krakowskie Przedmieście 60Koncertowa 7a, 20-002 Lublin

Ceny i terminy Najbliższy kurs:

Codziennie

Szkolimy w kategoriach:

4 opinie
bardzo dobry
(ocena z dnia 05.11.2022)
Jestem bardzo zadowolona! Super atmosfera, dobre warunki szkolenia i zdecydowanie profesjonalni instruktorzy! Egzamin na kat. A zdany za 1szym razem, a wcześniej motorem jeździłam tylko jako plecak ???? Zdecydowanie polecam!!!
Egzamin na prawo jazdy zdany za 1 razem
bardzo dobry
(ocena z dnia 06.04.2017)
Bardzo profesjonalna szkoła pod każdym względem
Egzamin na prawo jazdy zdany za 1 razem
bardzo dobry
(ocena z dnia 12.01.2017)
Miła atmosfera, profesjonalne przygotowanie, szybki kurs
Egzamin na prawo jazdy zdany za 1 razem
neutralny
(ocena z dnia 03.09.2014)
Częste zmiany instruktorów to główny minus. Na wykładach nie było żadnych zajęć z pierwszej pomocy. Nie polecam
26
Grabiec Ośrodek Szkolenia Kierowców

Al. Zygmuntowskie 5 20-101 Lublin

Ceny i terminy Najbliższy kurs:

Codziennie

Szkolimy w kategoriach:

5 opinii
dobry
(ocena z dnia 10.06.2014)
fajne wykłady, ciekawe jazdy z p. Krzyśkiem i p. Konradem, miła p. Agnieszka w biurze, która zawsze pomaga jak są jakieś problemy z jazdami
Egzamin na prawo jazdy zdany za 2 razem
bardzo dobry
(ocena z dnia 10.02.2014)
ucza git jestem zadowolony
Egzamin na prawo jazdy zdany za 5 razem
bardzo dobry
(ocena z dnia 01.12.2013)
Szczerze polecam! Miła atmosfera, kompetentni instruktorzy, dobrze zainwestowane pieniądze.
Egzamin na prawo jazdy zdany za 1 razem
słaby
(ocena z dnia 28.01.2012)
Kiepsko - stracony czas i pieniądze.
Egzamin na prawo jazdy zdany za 5 razem
słaby
(ocena z dnia 05.12.2011)
słabiutko
Egzamin na prawo jazdy zdany za 5 razem
27

Aleja Kraśnicka 211B 20-718 Lublin

Ceny i terminy Najbliższy kurs:

Codziennie

Szkolimy w kategoriach:

3 opinie
bardzo dobry
(ocena z dnia 01.04.2025)
Mega ciekawe wykłady prowadzone w super atmosferze. Najlepsza Szkoła.
bardzo dobry
(ocena z dnia 01.04.2025)
Super atmosfera. Egzamin zdany za pierwszym razem!
bardzo dobry
(ocena z dnia 16.02.2021)
Świetna szkoła, super atmosfera na kursie jak i na jazdach, dobra lokalizacja w centrum, duża liczba instruktorów.
Egzamin na prawo jazdy zdany za 1 razem
28

ul. Obrońców Pokoju 15/2 20-030 Lublin

Ceny i terminy Najbliższy kurs:

Codziennie

Szkolimy w kategoriach:

3 opinie
bardzo dobry
(ocena z dnia 01.02.2014)
Dzięki tej szkole poszedłem, zapisałem się i zdałem. Nie wiem czy potrzeba lepszej rekomendacji. Szkoła bardzo profesjonalna, jeździło mi się bardzo dobrze. Polecam jak tylko mogę.
Egzamin na prawo jazdy zdany za 1 razem
bardzo dobry
(ocena z dnia 01.01.2014)
Profesjonalnie,teoria przekazana konkretnie/omówiona i wyjaśniona/świetne podejście,atmosfera podczas zajęć praktycznych na 6+,nauka z P.Jackiem Szalastem to sama przyjemność.
Egzamin na prawo jazdy zdany za 2 razem
bardzo dobry
(ocena z dnia 19.05.2013)
Super profesjonalne podejście do kursanta, anielska cierpliwość instruktora. Zajęcia teoretyczne prowadzone w sposób konkretny i rzeczowy. Bardzo konkretne wskazówki dotyczące techniki jazdy w czasie zajęć praktycznych.Egzamin zdany za drugim podejściem -fajna przygoda, gorąco polecam naukę w OSK Nawigator, nie będziecie żałować:))
Egzamin na prawo jazdy zdany za 2 razem
29
OSK NAWIGATOR

ul. Mełgiewska 2 20-209 Lublin

Ceny i terminy Najbliższy kurs:

Codziennie

Szkolimy w kategorii B

7 opinii
bardzo słaby
(ocena z dnia 26.03.2025)
Instruktor Paweł dosłownie opisał swoich kolegów, że nie chce im się uczyć i mają w*******. Dyrektor jako nerwowa osoba i wypalona nie kontroluje niczego.
bardzo słaby
(ocena z dnia 08.02.2020)
PORAŻKA TO PLAC MANEWROWY!!! Chyba mają go po składzie buraczanym?? Nie równo nie widać linii i masa kurzu i błota bo po sąsiedzku jakaś firma ma wywrotki. A na stronie ośrodka mają informację że plac obok firmy..!!! Tak 4 km od niej dla dokładności!! Auta ciężarowe bez KLIMATYZACJI...!! W tych czasach i za tą cenę to już PRAHISTORIA!!
bardzo dobry
(ocena z dnia 05.09.2019)
Bardzo dobrzy instruktorzy, miła atmosfera, polecam !
Egzamin na prawo jazdy zdany za 1 razem
bardzo dobry
(ocena z dnia 27.03.2019)
Polecam!!! Egzamin zdałem za pierwszym razem.
Egzamin na prawo jazdy zdany za 1 razem
bardzo dobry
(ocena z dnia 14.01.2018)
Polecam !
Egzamin na prawo jazdy zdany za 1 razem
30
Rozpęd. Centrum szkolenia kierowców

Mełgiewska 20-209 Lublin

Ceny i terminy Najbliższy kurs:

Codziennie

Szkolimy w kategoriach:

Aktualności z miasta Lublin

Zasada Ograniczonego Zaufania – Klucz do Bezpiecznej Jazdy

Jednym z fundamentów bezpiecznej jazdy jest zasada ograniczonego zaufania, która powinna być stosowana przez każdego kierowcę, niezależnie od doświadczenia. W praktyce oznacza to, że kierowca nie powinien zakładać, że inni uczestnicy ruchu drogowego zawsze będą postępować zgodnie z przepisami i zdrowym rozsądkiem. Zamiast tego, należy być przygotowanym na to, że mogą wystąpić różne nieprzewidywalne sytuacje. Ta zasada nie tylko pomaga zapobiegać wypadkom, ale również przyczynia się do poprawy ogólnego bezpieczeństwa na drogach.

Co to jest zasada ograniczonego zaufania?

Zasada ograniczonego zaufania oznacza, że kierowca nie powinien w pełni polegać na zachowaniu innych uczestników ruchu. Zamiast tego, powinien być czujny i gotowy na reakcję, gdy inni kierowcy popełnią błąd, będą ignorować przepisy drogowe lub będą poruszać się w sposób nieprzewidywalny. Chociaż teoretycznie wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni przestrzegać przepisów i dbać o bezpieczeństwo, w rzeczywistości nie zawsze tak się dzieje.

Dlaczego zasada ograniczonego zaufania jest ważna?

Zasada ograniczonego zaufania ma na celu minimalizowanie ryzyka kolizji i wypadków. Nawet jeśli mamy pierwszeństwo przejazdu lub pewność, że możemy wykonać manewr bezpiecznie, zawsze warto być czujnym na to, co dzieje się wokół nas. Ignorowanie tej zasady może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, szczególnie w dużym ruchu, przy trudnych warunkach atmosferycznych lub na nieznanych drogach.

Kilka przykładów zastosowania zasady ograniczonego zaufania:

  1. Pierwszeństwo na skrzyżowaniach: Załóżmy, że mamy pierwszeństwo na skrzyżowaniu, ale widzimy nadjeżdżający pojazd, który nie zwalnia i zbliża się do skrzyżowania z dużą prędkością. Mimo że przepisy mówią, że mamy pierwszeństwo, nie powinniśmy zakładać, że drugi kierowca zwolni i ustąpi miejsca. W tej sytuacji lepiej zwolnić, a nawet zatrzymać się, aby uniknąć potencjalnego zagrożenia.

  2. Zmieniający pas ruchu kierowca:  Jeśli zauważymy, że kierowca na sąsiednim pasie chce zajechać naszą drogę, nie powinniśmy zakładać, że zatrzyma się i poczeka. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, co robi, i w razie potrzeby zmienić pas ruchu lub zwolnić, aby uniknąć kolizji.

  3. Piesi na przejściu: Nawet jeśli zbliżamy się do przejścia dla pieszych i nie ma sygnalizacji świetlnej, zawsze warto zachować ostrożność. Pieszy może nagle pojawić się na pasach, a nie każdy pieszy przestrzega zasad dotyczących przechodzenia na czerwonym świetle. Zasada ograniczonego zaufania polega na tym, aby w takich sytuacjach gotowym na zatrzymanie pojazdu, nawet jeśli teoretycznie mamy pierwszeństwo.

  4. Warunki pogodowe: Podczas jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych (np. deszcz, mgła, śnieg) nie możemy zakładać, że inni kierowcy będą dostosowywać swoją prędkość do sytuacji na drodze. Często dochodzi do wypadków, ponieważ kierowcy ignorują fakt, że przy takich warunkach drogowych wydłuża się droga hamowania. Dlatego warto zmniejszyć prędkość i zwiększyć odległość od innych pojazdów.

Korzyści z przestrzegania zasady ograniczonego zaufania:

  1. Mniejsza liczba wypadków:
    Przestrzeganie zasady ograniczonego zaufania zmniejsza ryzyko kolizji, ponieważ kierowcy nie są zaskoczeni przez nieprzewidywalne zachowania innych uczestników ruchu.

  2. Lepsza reakcja w kryzysowych sytuacjach:
    Zasada ta pomaga utrzymać czujność na drodze, dzięki czemu kierowcy są w stanie szybciej reagować w razie potrzeby, minimalizując ryzyko wypadków.

  3. Większe poczucie odpowiedzialności:
    Kierowcy stosujący zasadę ograniczonego zaufania wykazują większą odpowiedzialność wobec siebie i innych uczestników ruchu. Dzięki temu nie tylko dbają o swoje bezpieczeństwo, ale również o bezpieczeństwo innych osób na drodze.

  4. Zachowanie spokoju w trudnych sytuacjach:
    Będąc świadomym, że nie wszyscy przestrzegają przepisów, kierowca staje się mniej podatny na stres, co pozwala mu zachować spokój i dokładniej ocenić sytuację.

Podsumowanie

Zasada ograniczonego zaufania to jedno z podstawowych narzędzi, które pomagają kierowcom zachować bezpieczeństwo na drodze. Polega na niezakładaniu, że inni uczestnicy ruchu będą przestrzegać przepisów w sposób idealny. Stosowanie tej zasady pozwala uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji i chronić życie zarówno swoje, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać wypadkom, niż po nich żałować.

Pierwsza pomoc na drodze – Jak reagować w przypadku wypadku drogowego?

Wypadki drogowe mogą się zdarzyć w każdej chwili, a nasza reakcja może znacząco wpłynąć na zdrowie poszkodowanych. Ważne jest, aby wiedzieć, jak postępować w takiej sytuacji, by nie pogorszyć sytuacji, ale pomóc w jak najlepszy sposób.

1. Co robić, gdy jesteśmy świadkiem wypadku drogowego?

Jeśli jesteś świadkiem wypadku drogowego, twoim pierwszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie i innym uczestnikom ruchu. Pamiętaj, że:

  • Zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu – jeśli to możliwe, zaparkuj pojazd w taki sposób, aby nie blokować drogi i aby zapewnić sobie oraz innym osobom przestrzeń do ewentualnej pomocy.
  • Włącz światła awaryjne – sygnalizowanie innym uczestnikom ruchu, że coś się stało, zmniejszy ryzyko kolejnych wypadków.
  • Oceń sytuację – czy jest zagrożenie dla życia osób poszkodowanych? Czy nie ma ryzyka pożaru lub innych niebezpieczeństw (np. wyciek paliwa)?

Jeśli jesteś pewny, że wypadek wymaga interwencji, należy:

  • Zadzwoń na numer alarmowy – w Polsce jest to numer 112 lub 999 (na pogotowie ratunkowe). Przekaż operatorowi jak najwięcej informacji:
    • Lokalizacja wypadku (adres, punkt orientacyjny, kilometr drogi, jeżeli wiesz, gdzie to jest).
    • Liczba poszkodowanych osób.
    • Opis stanu poszkodowanych (czy są przytomni, oddychają, w jakim są stanie).
    • Jeśli widzisz zagrożenie, jak np. pożar, również przekaż tę informację.

2. Jak udzielać pierwszej pomocy w przypadku wypadku?

Po zadzwonieniu po pomoc, jeśli masz odpowiednie umiejętności, możesz spróbować udzielić pierwszej pomocy. Oto podstawowe kroki:

A. Ocena stanu poszkodowanych

  • Sprawdź bezpieczeństwo – upewnij się, że nie ma bezpośredniego zagrożenia (np. pożar, wyciek paliwa, niebezpieczne miejsce na drodze). Jeśli to możliwe, pomóż poszkodowanym opuścić niebezpieczną strefę, zachowując ostrożność.

B. Sprawdzenie stanu świadomości

  • Podejdź do poszkodowanego i sprawdź, czy jest przytomny. Lekko potrząśnij, głośno wołaj, pytając, czy cię słyszy.

C. Sprawdzenie oddechu

  • Brak oddechu: Jeśli poszkodowany nie oddycha lub ma trudności w oddychaniu, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO):
    • Uciskanie klatki piersiowej: Uklęknij obok poszkodowanego, ustaw dłonie na środku klatki piersiowej (na linii sutków), wykonuj szybkie uciski (około 100–120 na minutę). Uciśnij na głębokość 5–6 cm.
    • Sztuczne oddychanie: Jeśli potrafisz i nie boisz się kontaktu, wykonaj sztuczne oddychanie. Wydychaj powietrze do ust poszkodowanego, tak by jego klatka piersiowa się unosiła. Jeśli nie chcesz wykonywać tej czynności, kontynuuj same uciski.
  • Jeśli poszkodowany oddycha: Ułóż go w pozycji bezpiecznej (na boku) – zapobiegnie to zakrztuszeniu się krwią lub wymiocinami.

D. Kontrola ran i krwawienia

  • Zatrzymanie krwawienia: Jeśli poszkodowany krwawi, spróbuj zatrzymać krwawienie poprzez uciskanie rany czystą tkaniną. Jeśli to możliwe, unieś ranioną część ciała wyżej, aby zmniejszyć przepływ krwi.
  • Zranienia i złamania: W przypadku złamań, staraj się unikać ruchu w okolicy uszkodzonej części ciała i stabilizować ją, np. używając improwizowanych materiałów (np. deski, patyka).

E. Monitorowanie stanu poszkodowanego

  • Obserwuj poszkodowanego: Sprawdzaj jego stan, czy nie zmienia się na gorsze (np. czy nie traci przytomności). Jeśli to możliwe, informuj służby ratunkowe o każdym istotnym szczególe.

3. Jakie podstawowe informacje powinniśmy znać, aby pomóc ofiarom wypadku do przyjazdu służb ratunkowych?

  • Znajomość podstawowych zasad pierwszej pomocy – jak wykonanie RKO, opatrunki, czy unikanie pogarszania stanu poszkodowanych.
  • Zrozumienie sygnałów, które świadczą o zagrożeniu życia – np. brak oddechu, silne krwawienie, utrata przytomności.
  • Ochrona przed dodatkowymi urazami – nie poruszaj ofiarą wypadku, jeśli nie masz pewności, czy nie doznali poważnych obrażeń kręgosłupa. Możesz używać stabilizacji i unikać dalszych uszkodzeń.
  • Znajomość procedury kontaktowania się z numerem alarmowym – warto mieć zapamiętane, co ważnego należy powiedzieć, a także jak informować o lokalizacji zdarzenia.

Pamiętaj, że czasami najważniejsze jest twoje spokojne podejście do sytuacji – nie ma potrzeby panikować. W razie potrzeby, zaufaj zawodowym służbom ratunkowym, które pojawią się na miejscu. Pierwsza pomoc może uratować życie, ale zawsze powinno się ją wykonywać zgodnie z posiadaną wiedzą i umiejętnościami.

Nowe przepisy dla osób, które czasowo straciły prawo jazdy.

Co zmieniło się od 10 września 2024?

Od 10 września 2024 roku weszły w życie istotne zmiany w przepisach dotyczących przywracania prawa jazdy po jego czasowym zatrzymaniu. Te nowe regulacje, wprowadzone przez Ministerstwo Cyfryzacji, mają na celu ułatwienie życia kierowcom oraz wyeliminowanie wielu problematycznych sytuacji związanych z odzyskiwaniem uprawnień do prowadzenia pojazdów. 

Zmiany te są rewolucyjne, zwłaszcza dla tych, którzy utracili prawo jazdy na krótki okres, np. za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Automatyzacja procesu zwrotu prawa jazdy znacząco uprościła procedury administracyjne, które do tej pory bywały skomplikowane i czasochłonne.

Automatyczny zwrot prawa jazdy – rewolucja w przepisach

Dotychczasowy proces odzyskiwania prawa jazdy po odbyciu kary wiązał się z koniecznością osobistego stawienia się w urzędzie oraz złożenia wniosku o zwrot dokumentu. Mimo że kierowca po zakończeniu okresu karencji odzyskiwał formalnie swoje uprawnienia, brak wniosku skutkował tym, że prawo jazdy nie było zwracane, co mogło prowadzić do poważnych konsekwencji w trakcie kontroli drogowej. Kierowca, mimo że „formalnie” miał prawo do prowadzenia pojazdu, bez fizycznego dokumentu w ręku mógł być traktowany jak osoba, która prowadzi bez uprawnień.

Zmiany wprowadzone 10 września 2024 roku zniosły obowiązek składania wniosku o zwrot prawa jazdy. Od tego dnia prawo jazdy zostanie automatycznie zwrócone po zakończeniu okresu kary w systemie teleinformatycznym. Kierowcy nie muszą już odwiedzać urzędów, ani składać dodatkowych dokumentów. Wystarczy, że odczekają wyznaczony przez starostę okres, a ich uprawnienia zostaną automatycznie przywrócone.

Pułapka na kierowców – dotychczasowe problemy z odzyskaniem prawa jazdy

Wielu kierowców, nieświadomych przepisów, wracało do prowadzenia pojazdów zaraz po zakończeniu okresu zatrzymania prawa jazdy. Niestety, mimo upływu wyznaczonego terminu, prawo jazdy nie było automatycznie zwracane – konieczne było wniesienie opłaty ewidencyjnej oraz złożenie wniosku o zwrot dokumentu. Brak tych formalności groził wysokimi karami finansowymi, które mogły wynosić nawet 30 tysięcy złotych w przypadku wykrycia naruszeń przez służby kontrolne. Obowiązek składania wniosków oraz opłaty ewidencyjnej był nie tylko uciążliwy, ale też dla wielu kierowców niezrozumiały. W efekcie nieświadomie łamali przepisy, co kończyło się poważnymi sankcjami. Ministerstwo Cyfryzacji, dostrzegając te problemy, postanowiło wprowadzić zmiany, które wyeliminowały potrzebę składania wniosków o zwrot prawa jazdy. 

Jakie zmiany wprowadzono dla osób, które straciły prawo jazdy?

Wprowadzone zmiany obejmują jedynie sytuacje, w których prawo jazdy zostało czasowo zatrzymane za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym, przewożenie zbyt dużej liczby pasażerów oraz naruszenia przepisów o tachografach. W takich przypadkach prawo jazdy zostanie zwrócone automatycznie bez potrzeby składania wniosku. Jednak kierowcy, którym sąd nałożył zakaz prowadzenia pojazdów, nadal będą musieli ubiegać się o zwrot prawa jazdy w tradycyjny sposób, składając wniosek do starosty lub wydziału komunikacji. Zmiany te nie obejmują również kierowców, którzy utracili prawo jazdy na skutek innych naruszeń przepisów ruchu drogowego – w takich przypadkach nadal obowiązują dotychczasowe procedury.

Jak odzyskać prawo jazdy po zakazie sądowym?

Dla kierowców, którzy otrzymali sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, proces odzyskiwania prawa jazdy pozostaje niezmieniony. W takim przypadku konieczne jest złożenie tradycyjnego wniosku o zwrot prawa jazdy do właściwego urzędu. Jeśli jednak kierowca stracił prawo jazdy na okres krótszy, np. za przekroczenie prędkości, automatyczny zwrot prawa jazdy będzie wystarczający.

A co jeśli utraciłeś prawo jazdy i musisz przejść ponownie kurs i egzamin?

Jeśli utraciłeś prawo jazdy i potrzebujesz odbyć kurs w celu jego odzyskania, warto skorzystać z oferty Uniwersytetu Jazdy. Nasza szkoła oferuje szeroką gamę kursów, które pomogą Ci w szybkim i efektywnym przygotowaniu się do egzaminu. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o naszej ofercie lub odwiedź stronę – szkoła nauki jazdy

Podsumowanie

Zmiany w przepisach wprowadzonych we wrześniu 2024 roku to krok w stronę uproszczenia życia kierowców i wyeliminowania zbędnych formalności. Dzięki automatyzacji procesu odzyskiwanie prawa jazdy stało się łatwiejsze, co pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji dla tych, którzy czasowo utracili swoje uprawnienia.

Jazda w różnych warunkach atmosferycznych: Porady dotyczące prowadzenia samochodu w deszczu, śniegu i mgle

Prowadzenie samochodu w różnych warunkach atmosferycznych może być wyzwaniem. Odpowiednie przygotowanie i znajomość technik jazdy w deszczu, śniegu i mgle są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa na drodze. W tym artykule przedstawimy praktyczne porady, które pomogą Ci radzić sobie w trudnych warunkach.

Jazda w deszczu

Deszcz może znacznie obniżyć przyczepność kół do nawierzchni drogi, co zwiększa ryzyko poślizgu. Oto kilka wskazówek, jak bezpiecznie prowadzić w takich warunkach:

  1. Zwolnij: Zmniejszenie prędkości to klucz do uniknięcia poślizgu. Zbyt szybka jazda zwiększa ryzyko utraty kontroli nad pojazdem.

  2. Używaj wycieraczek: Upewnij się, że wycieraczki działają prawidłowo, aby zapewnić dobrą widoczność. W razie potrzeby wymień je na nowe.

  3. Unikaj kałuż: Przejeżdżanie przez kałuże może prowadzić do aquaplaningu. Staraj się je omijać, a jeśli nie masz innej możliwości, zwolnij.

  4. Zwiększ odstęp: Zwiększenie odległości między pojazdami pozwoli na lepszą reakcję w razie nagłej sytuacji.

Jazda w śniegu

Zimowe warunki wymagają szczególnej ostrożności i przygotowania. Oto kilka kluczowych wskazówek:

  1. Użyj opon zimowych: Opony przystosowane do jazdy w zimowych warunkach poprawiają przyczepność i stabilność.

  2. Zwolnij i płynnie przyspieszaj: Nagłe ruchy mogą spowodować poślizg. Płynne przyspieszanie i hamowanie to podstawa.

  3. Hamowanie: Staraj się hamować delikatnie, używając tzw. techniki pompowania hamulców. Nie wciskaj pedału hamulca na stałe.

  4. Utrzymuj odpowiedni odstęp: Na zaśnieżonych drogach droga hamowania wydłuża się, dlatego ważne jest, aby zachować większą odległość od pojazdu przed sobą.

  5. Używaj biegów: W trudnych warunkach pomocne może być jazda na niższych biegach, co zwiększa kontrolę nad pojazdem.

Jazda w mgle

Mgła znacznie ogranicza widoczność, co sprawia, że jazda staje się niebezpieczna. Oto jak sobie z tym radzić:

  1. Włącz światła: Używaj świateł mijania, a nie długich, aby uniknąć odbić, które mogą pogarszać widoczność.

  2. Zwolnij: Zmniejszenie prędkości daje więcej czasu na reakcję w przypadku pojawienia się przeszkód.

  3. Utrzymuj odstęp: Zwiększenie odległości od innych pojazdów pozwala na bezpieczne hamowanie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

  4. Słuchaj dźwięków: W mgle możesz nie zauważyć innych pojazdów. Słuchaj dźwięków, które mogą wskazywać na ich obecność.

  5. Używaj znaków drogowych: Skup się na znakach drogowych, aby zorientować się, gdzie się znajdujesz i jaką drogą jedziesz.

Podsumowanie

Jazda w deszczu, śniegu i mgle wymaga szczególnej uwagi i dostosowania stylu jazdy. Zastosowanie powyższych wskazówek pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętaj, że zawsze warto dostosować prędkość do panujących warunków i być przygotowanym na ewentualne niespodziewane sytuacje. Bezpiecznej jazdy!

Czy po zabraniu prawa jazdy trzeba robić kurs? – poznaj przepisy

Kierowcy tracą prawo jazdy z różnych powodów, ale niemal w 100% są sami sobie winni. Gdy to się już stanie pierwszą myślą jest najczęściej to czy konieczne będzie powtórzenie egzaminu. Wszystko zależy od tego, dlaczego i na jak długo prawo jazdy zostało zabrane. W tym artykule omówimy, w jakich sytuacjach kierowca będzie musiał ponownie zdawać egzamin, a kiedy wystarczą inne formalności, aby odzyskać prawo jazdy. Przedstawimy szczegółowo każdą sytuację oraz wymagane kroki.

Utrata prawa jazdy – na jak długo?
W Polsce prawo jazdy można stracić z różnych powodów, takich jak przekroczenie dozwolonej prędkości, nadmiar punktów karnych, jazda pod wpływem alkoholu, czy spowodowanie poważnego wykroczenia lub przestępstwa drogowego. W zależności od powagi naruszenia i decyzji odpowiednich organów, prawo jazdy może zostać odebrane na okres krótszy niż rok, dłuższy niż 12 miesięcy, a nawet na stałe.

Przykładowe okresy, na jakie może zostać odebrane prawo jazdy:

  • Przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym – 3 miesiące.
  • Jazda pod wpływem alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila we krwi) – od 6 miesięcy do 3 lat.
  • Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila we krwi) – minimum 1 rok, maksymalnie 15 lat.
  • Przekroczenie limitu punktów karnych (20 punktów w pierwszym roku lub 24 punkty po pierwszym roku) – utrata prawa jazdy z obowiązkiem ponownego zdania egzaminu.

    Czy po zabraniu prawa jazdy zawsze trzeba zdawać egzamin, by je odzyskać?

Odpowiedź brzmi: nie zawsze. Konieczność ponownego zdawania egzaminu państwowego na prawo jazdy zależy od tego, na jak długo prawo jazdy zostało odebrane oraz jakie było przewinienie.

1. Prawo jazdy zostało odebrane na krócej niż rok

Jeśli kierowca stracił prawo jazdy na okres krótszy niż 12 miesięcy, odzyskanie dokumentu jest zazwyczaj prostsze. Po upływie okresu karencji należy spełnić kilka formalności, aby odzyskać uprawnienia do kierowania pojazdem:

  • Odnowienie badań lekarskich i psychologicznych – jeśli w trakcie zatrzymania prawa jazdy upłynął okres ważności tych badań, konieczne jest ich odnowienie.
  • Złożenie wniosku o wydanie nowego dokumentu.
  • Uiszczenie opłaty administracyjnej (100,50 zł).

Po złożeniu kompletu dokumentów w urzędzie, prawo jazdy zostanie wydane „od ręki”, o ile wszystkie formalności zostały spełnione. W takim przypadku kierowca nie musi zdawać ponownie egzaminu państwowego ani uczęszczać na kurs na prawo jazdy.

2. Prawo jazdy zostało odebrane na dłużej niż rok

Jeśli prawo jazdy zostało odebrane na okres dłuższy niż 12 miesięcy, kierowca będzie musiał zdawać egzamin na prawo jazdy od nowa. Dotyczy to zarówno egzaminu teoretycznego, jak i praktycznego. Ponowny egzamin ma na celu sprawdzenie, czy kierowca wciąż posiada niezbędne umiejętności i wiedzę do bezpiecznego poruszania się po drogach.

Kroki, które musi podjąć kierowca:

  1. Uzyskanie profilu Kandydata na Kierowcę.
  2. Zapisanie się na egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
  3. Zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego.

Co ważne, jeśli kierowca posiadał uprawnienia do kierowania pojazdami różnych kategorii, będzie musiał podejść do egzaminu dla każdej z nich. Dopiero po zdaniu wszystkich egzaminów możliwe będzie odzyskanie prawa jazdy.

Utrata prawa jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu

Jednym z najczęstszych powodów utraty prawa jazdy jest prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Kara zależy od poziomu alkoholu we krwi:

  • Stan po spożyciu alkoholu (0,2 – 0,5 promila) – kierowca popełnia wykroczenie, za które grozi mandat, punkty karne, a także zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
  • Stan nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) – kierowca popełnia przestępstwo, za które może stracić prawo jazdy na co najmniej 1 rok, a maksymalnie na 15 lat.

W przypadku odebrania prawa jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu na okres dłuższy niż 12 miesięcy kierowca musi zdawać egzamin państwowy, aby odzyskać swoje uprawnienia.

Przekroczenie limitu punktów karnych

Kolejną częstą przyczyną utraty prawa jazdy jest przekroczenie limitu punktów karnych. Dla kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok, limit wynosi 20 punktów karnych, natomiast dla doświadczonych kierowców limit ten wynosi 24 punkty karne.

Czytaj także:  Jakie dokumenty do prawa jazdy – co należy złożyć, by podejść do egzaminu?

Po przekroczeniu tych limitów, prawo jazdy zostanie odebrane. Procedura odzyskiwania dokumentu zależy od stażu kierowcy:

1. Nowi kierowcy (posiadający prawo jazdy krócej niż rok)

W przypadku nowych kierowców, którzy przekroczyli limit 20 punktów karnych, odzyskanie prawa jazdy wymaga ponownego zdania egzaminu na prawo jazdy. Kierowca musi:

  • Zapisać się na kurs na prawo jazdy.
  • Zdać egzamin teoretyczny i praktyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.


2. Doświadczeni kierowcy (posiadający prawo jazdy dłużej niż rok)

Doświadczeni kierowcy muszą przejść badania psychologiczne oraz zdać egzamin potwierdzający ich kwalifikacje w WORD. Dopiero po pozytywnym zaliczeniu egzaminu, ich konto punktowe zostaje wyzerowane, a oni mogą odzyskać prawo jazdy.

Możliwość skrócenia okresu kary

W niektórych przypadkach kierowcy, którym odebrano prawo jazdy, mogą ubiegać się o skrócenie okresu zakazu prowadzenia pojazdów. Dotyczy to głównie osób, które utraciły uprawnienia za jazdę pod wpływem alkoholu. Zgodnie z przepisami wprowadzonymi w 2015 roku, kierowcy, którzy odczekali połowę kary, mogą ubiegać się o możliwość prowadzenia pojazdu z tzw. blokadą alkoholową. Blokada ta uniemożliwia uruchomienie pojazdu, jeśli w wydychanym powietrzu wykryty zostanie alkohol.

Egzamin państwowy – co warto wiedzieć?

Każdy kierowca, który stracił prawo jazdy na okres dłuższy niż rok, będzie musiał ponownie zdać egzamin na prawo jazdy. Egzamin ten składa się z dwóch części:

  • Egzamin teoretyczny – sprawdza znajomość przepisów ruchu drogowego, pierwszej pomocy oraz zasad bezpieczeństwa na drodze.
  • Egzamin praktyczny – obejmuje jazdę na placu manewrowym oraz w ruchu miejskim.

Egzamin państwowy jest kluczowym elementem procesu odzyskiwania prawa jazdy. Tylko pozytywne zaliczenie obu części egzaminu umożliwia odzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami.

Straciłeś prawo jazdy i musisz powtórzyć kurs? Skorzystaj z naszej oferty!

Jeśli straciłeś prawo jazdy i musisz ponownie zrobić kurs i zdać egzamin, zapraszamy do zapisania się na Uniwersytet Jazdy! Oferujemy kursy prowadzone przez doświadczonych instruktorów, którzy pomogą Ci szybko i skutecznie przygotować się do egzaminu. Nasze ceny są przystępne, a w ramach kursu zapewniamy kompletne materiały szkoleniowe, które ułatwią naukę i zdanie egzaminu. Dołącz do grona naszych zadowolonych kursantów!

Jak odzyskać prawo jazdy? – podsumowanie

Utrata prawa jazdy może być konsekwencją różnych wykroczeń, takich jak przekroczenie limitu punktów karnych, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu czy inne poważne naruszenia przepisów drogowych. W zależności od tego, na jak długo prawo jazdy zostało odebrane, kierowca może być zobowiązany do ponownego zdania egzaminu państwowego. Jeśli prawo jazdy zostało odebrane na okres krótszy niż rok, wystarczy spełnić kilka formalności, aby odzyskać dokument. W przypadku dłuższej utraty konieczne będzie ponowne zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego. Warto pamiętać, że każda sytuacja jest inna, a odzyskanie uprawnień wymaga spełnienia określonych warunków.

Jeśli prawo jazdy zostało odebrane i musisz zrobić kurs i zdać egzamin ponownie, nie czekaj – zapisz się na kurs na prawo jazdy w jednej z renomowanych szkół jazdy i jak najszybciej odzyskaj swoje uprawnienia!