6 467

Ośrodków

268 749

Opinii

209 740

Zaufanych Opinii

8 078

Kuponów rabatowych

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kat. B?

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kat. B?

09.05.2024

Sprawdź, z czego się składa.

Prawo jazdy jest dokumentem potwierdzającym uprawnienie do legalnego prowadzenia pojazdów. Zdobycie go to ważny etap w życiu, który otwiera drzwi do samodzielnego poruszania się po drogach. Jednak przed odpowiedzialną jazdą, kandydat na kierowcę musi podejść do egzaminów państwowych. Jaki jest czas trwania egzaminu? Jak wygląda egzamin na prawo jazdy w części teoretycznej i praktycznej?

Kto może przystąpić do egzaminu na prawo jazdy?

Kandydat na kierowcę do egzaminów państwowych może przystąpić nie wcześniej niż 30 dni przed ukończeniem 18 roku życia. Zgodnie z obowiązującym prawem, osoba starająca się o uprawnienia do kierowania autem może podejść do państwowego egzaminu teoretycznego bez wcześniejszego odbycia kursu teoretycznego. Jednakże częściej kursanci zanim przystąpią do egzaminu teoretycznego poprzedzają go szkoleniem teoretycznym w szkole jazdy. Natomiast aby móc przystąpić do państwowego egzaminu praktycznego kandydat musi odbyć w szkole jazdy: 4 godziny zajęć teoretycznych z pierwszej pomocy, odpowiednią ilość godzin szkolenia praktycznego oraz zaliczyć egzamin praktyczny wewnętrzny.  

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy – jak wygląda egzamin i ile trwa?

Aby zdać egzamin teoretyczny należy zdobyć co najmniej 68 punktów na 74 możliwe. Egzamin składa się z 32 pytań: 20 pytań z wiedzy podstawowej – odpowiedź TAK lub NIE oraz 12 pytań z wiedzy specjalistycznej – odpowiedź a,b lub c. Każde pytanie zawiera jedną prawidłową odpowiedź o wartości 3, 2 lub 1 punkt. Czasem mimo solidnego i długotrwałego przygotowania, oficjalna baza pytań potrafi wpędzić w zakłopotanie. Dlatego właśnie poleca się dodatkową, samodzielną naukę po zakończeniu zajęć teoretycznych w Ośrodku Szkolenia Kierowców. Pytania, które mogą pojawić się na egzaminie państwowym na prawo jazdy kategorii B można znaleźć w specjalnie stworzonych aplikacjach zawierających oficjalną bazę pytań. Warto dodać, że sam egzamin może trwać maksymalnie 25 minut. 

Egzamin praktyczny na prawo jazdy – co na placu manewrowym musi wykonać osoba egzaminowana?

W trakcie egzaminu praktycznego na placu manewrowym, kandydat do prawa jazdy musi stawić czoła kilku zadaniom, które sprawdzą jego umiejętności obsługi pojazdu i zdolności manewrowania. Pierwsza część egzaminu obejmuje sprawdzenie stanu jednego z wylosowanych płynów eksploatacyjnych lub poprawność działania sygnału dźwiękowego oraz sprawdzenie jednego rodzaju świateł. Następnie egzaminowany musi bezbłędnie wykonać jazdę pasem ruchu do przodu i do tyłu po łuku. Ostatnim etapem na placu manewrowym jest ruszanie z miejsca na wzniesieniu. Kierowca musi unieruchomić pojazd na nachylonym podłożu i bezbłędnie ruszyć używając hamulca awaryjnego. Poprawne wykonanie zadań otwiera furtkę do jazdy po mieście.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy – jazda po mieście

Na ulicach miasta kierowca musi wykazać się umiejętnościami parkowania – prostopadle, równolegle lub skośnie. Zadania egzaminacyjne obejmują także zawracanie, bezpieczny przejazd przez skrzyżowania równorzędne, z sygnalizacją świetlną oraz te oznaczone znakami ustalającymi pierwszeństwo przejazdu. Egzaminowany musi również wykonać manewr wyprzedzania, omijania, wymijania a także zmiany pasa ruchu z zachowaniem bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ważne jest zwracanie szczególnej uwagi na przejścia dla pieszych. Poniżej udostępniamy również arkusz przebiegu takiego egzaminu, w którym znajdziesz wszystkie zadania egzaminacyjne. 

Przerwanie egzaminu na prawo jazdy kat. B – kiedy egzaminator może zakończyć egzamin?

Egzamin na prawo jazdy kategorii B może zostać przerwany z różnych powodów. Błędy, które skutkują natychmiastowym przerwaniem egzaminu opisuje Tabela nr 1 z Dz. U. Poz. 1209, ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 28 czerwca 2019 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach, załączona poniżej.

Jednymi z najczęściej popełnianych błędów kończących egzamin są: 

  • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu podczas zmiany pasa ruchu, 
  • niezastosowanie się do znaku “STOP”, 
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszym,
  • niezastosowanie się do wskazań sygnalizacji świetlnej. 

Pozytywny wynik egzaminu – co należy zrobić?

Po zdaniu teoretycznego i praktycznego egzaminu na prawo jazdy należy udać się do Wydziału Komunikacji, w którym kandydat na kierowcę pobierał Profil Kandydata na Kierowcę i uiścić opłatę za wydanie fizycznego prawa jazdy. Następnie należy poczekać na odebranie dokumentu, co trwa około 2 tygodni. Warto pamiętać, że obecnie aplikacja mObywatel umożliwia dostęp do tymczasowego prawa jazdy, zanim otrzyma się prawo jazdy w formie plastikowego blankietu.

Po uzyskaniu prawa jazdy warto wybrać się na krótką przejażdżkę, aby przypomnieć sobie wszystkie umiejętności nabyte podczas kursu. Pamiętaj, że zdanie egzaminu to nie tylko nowe możliwości i przywileje związane z prowadzeniem pojazdów, ale również odpowiedzialność za siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Autor: Uniwersytet Jazdy Łukasz Czajka

Lista aktualności